اسکراب صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

مدت زمان مطالعه : 3 تا 5 دقیقه
اسکراب صورت چیست و چه کاربردی دارد؟
۱۷ اسفند ۱۳۹۷
سلامت و زیبایی،

پوست صورت و بدن برای حفظ شادابی و طراوت خود نیاز به لایه برداری دارند. لایه برداری از پوست صورت باعث می شود سلول های مرده و قدیمی پوست از بین رفته و سلول های جدید جایگزین آن شوند. یکی از روش های لایه برداری پوست صورت استفاده از اسکراب صورت است. در این مقاله قصد داریم به طور کامل به بررسی اسکراب صورت، کاربرد، مزایا، نحوه ی مصرف و بهترین زمان مصرف آن بپردازیم. با این مقاله شما به طور کامل با اسکراب ها آشنا خواهید شد.

اسکراب صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

اسکراب صورت یا همان لایه بردارها با جوان سازی پوست و پاک سازی آن از سلول های مرده به جوان تر شدن و شفافیت و درخشش پوست شما کمک خواهد کرد. اسکراب یا لایه بردار پوست، با ترکیبی از مواد های گوناگون و دارا بودن دانه هایی ریز و زبر اضافات پوستی را از سطح آن جدا می کند.

اسکراب ها با از بین بردن خطوط سطحی روی پوست از تجمع چربی و آلودگی ها روی پوست صورت شما جلوگیری نموده و جوش های سطحی را به طور کامل پاک می کنند و به شما حس سبکی، خنکی و تازگی می دهند.اسکراب صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

اسکراب صورت چه کاربردی دارد؟

ذرات آلوده موجود در آب و هوا، استفاده از لوازم آرایشی، سلول های مرده و چربی طبیعی که توسط بدن تولید می شود و … همه و همه باعث بسته شدن منافذ پوست شما و در نتیجه آلوده شدن پوست و بروز آکنه می شوند. استفاده از اسکراب صورت این آلودگی ها از پوست رفع می کند و لطافت را به صورت شما هدیه خواهد کرد.

پوست ما به طور مداوم در حال ساختن سلول های جدید بوده که این سلول ها در لایه زیرین قرار گرفته اند. با عمل لایه برداری پوست لایه های زیرین که شفاف و تازه هستند ظاهر می شوند و زیبایی چهره شما را چند برابر می کنند.

استفاده از آبرسان ها و کرم های مرطوب کننده و یا ویتامینه پس از لایه برداری پوست و پاک سازی آن؛ تاثیر عمیق تری دارند و شما را از خشکی پوست و یا شل شدگی و افتادگی آن دور می کنند.

مزایای استفاده از اسکراب صورت و بدن چیست؟

۱٫   آب رسانی و افزایش رطوبت پوست به صورت عمیق

۲٫   حذف سلول های کهنه و جایگزینی آن با سلول های جدید و شاداب

۳٫   شفاف و روشن تر نشان دادن پوست

۴٫   با پاک سازی پوست، تاثیر لوازم آرایشی و بهداشتی را بر پوست چندین برابر می کند.

نحوه ی استفاده درست از اسکراب صورت چگونه است؟

 •   اگر اسکراب صورت به درستی استفاده نشود ممکن است به پوست شما آسیب های جدی وارد کرده و در سطح آن خراش یا زخم ایجاد کند. استفاده ی خشن و افراطی از اسکراب صورت، صدمات شدیدی را به پوست شما وارد می کند.
 •   بنابراین، برای استفاده مفید و تاثیر بیشتر اسکراب صورت، می بایست با ملایمت و بدون اعمال فشار اسکراب به پوست، از آن استفاده کنید. از حرکت های سرعتی و شدید پرهیز کنید.
 •   برای مصرف اسکراب تنها از دستانتان استفاده کنید. استفاده از اسفنج یا مواردی از این قبیل باعث می شود اسکراب عملکرد خود را از دست بدهد و جذب اسفنج شود.
 •   در استفاده از اسکراب باید صبور باشید تا در دراز مدت نتیجه را ببینید. استفاده ی بیش از حد از اسکراب نتیجه ی معکوس داده و زیان بار خواهد بود.
 •   از اسکراب می توانید برای پوست سایر بخش های بدن نیز استفاده کنید. در واقع لیف کشیدن بدن یا سفیدآب که در قدیم استفاده می شد، مشابه با عملکرد اسکراب بوده است.
 •   پس از استفاده از اسکراب بهتر است از کرم های تغذیه کننده پوست، ضد آفتاب ها و مرطوب کننده ها استفاده کنید تا پوست شما تقویت شود.
 •  در قسمت هایی از صورت که منافذ باز بیشتری دارند مانند چانه، بینی و پیشانی، ماساژ پوست با اسکراب را به صورت حرکات دورانی انجام دهید.
 •  از اسکراب روی پلک ها و اطراف چشم استفاده نکنید. پوست خود را مرطوب کنید و بعد کمی اسکراب را به آرامی روی صورتتان ماساژ دهید.
 •  پس از انجام اپیلاسیون، وکس، شیو و هر روش اصلاح موهای زائد، از اسکراب به هیچ عنوان استفاده نکنید. زیرا در این شرایط پوست حساس بوده و استفاده از اسکراب موجب التهاب و قرمزی خواهد شد.
 •  بهترین زمان استفاده از اسکراب زمانی است که در حمام هستید. ده دقیقه قبل از این که بخواهید از حمام خارج شوید، از اسکراب استفاده کنید.
 •  اسکراب صورت را از برند هایی خریداری کنید که با آن ها آشنایی دارید. هم چنین میتوانید انواع اسکراب را در منزل تهیه کرده و از آن ها استفاده کنید. اسکراب های شکری و نمکی بهترین نوع اسکراب خانگی هستند.اسکراب صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

چند وقت یک بار از اسکراب صورت استفاده کنیم؟

نکته ی مهم و قابل توجه در استفاده از لایه بردار ها این است که نباید در مصرف آن ها زیاده روی کنید. میزان مصرف اسکراب برای هر فرد با توجه به نوع پوست صورت و بدن متفاوت است. اما به صورت کلی، اسکراب در هفته باید یک یا دو بار استفاده شود.

توصیه می شود افرادی که پوست خشک دارند یک بار در هفته و پوست های چرب در هفته دو بار از اسکراب استفاده کنند. البته در فصل های گرم سال که تعریق بیشتر است میتوان تعداد دفعات استفاده از آن را کمی افزایش داد.

زیاده روی در مصرف اسکراب باعث نازک شده پوست و در نتیجه التهاب آن می شود. در طی هفته پوست سلول های جدیدی تولید می کند. به همین دلیل تنها یک یا دو بار استفاده از اسکراب در هفته برای از بین بردن سلول های قدیمی پوست کافی است.

نکته آخر

اسکراب هایی که دارای ذرات بزرگ با شکلی نامنظم باشند میتوانند در سطح پوست شما خراش ایجاد کنند. در اولین باری که از اسکراب استفاده می کنید بهتر است کمی از آن را پشت پوست دستتان امتحان کنید. اگر خیلی زبر و خشن بود بهتر است آن را روی صورتتان نزنید یا تعداد دفعات مصرف را به حداقل برسانید.

اسکراب های حاوی موادی مانند جو دو سر، جوجوبا، سبوس برنج و سیلیکا ترکیبی ملایم و تاثیر گذار دارند. در صورت امکان از اسکرابی حاوی این مواد استفاده کنید.

نظرات کاربران