دلایل استفاده از ضد آفتاب برای آقایان

مدت زمان مطالعه : 5 تا 8 دقیقه
دلایل استفاده از ضد آفتاب برای آقایان
۲۹ اسفند ۱۳۹۷
سلامت و زیبایی،

مدتی است که ضد آفتاب‌های مخصوص آقایان توسط برندهای مختلف با کیفیت‌های بالا و سازگاری کامل با پوست آقایان ساخته می‌شوند. انواع مختلفی از این ضد آفتاب‌ها را می‌توان دید که با سلیقه‌ و خواسته‌های آقایان مطابقت کامل دارند و به طور اختصاصی جهت استفاده‌ی آقایان تهیه شده‌اند. این محصولات معمولاً در عین جلوگیری از اثرات مخرب آفتاب بر روی پوست، باعث ایجاد سفیدی و ظاهر براق نمی‌شوند و اصلاً مشخص نیست چیزی روی پوست زده شده است.

دلایل استفاده از ضد آفتاب برای آقایان

کرم‌های ضد آفتاب مردانه عموماً فاقد بو هم هستند. چرا که آقایان از بوی خوشایندی که کرم‌ها دارند، خوششان نمی‌آید و آن را زنانه می‌دانند. به طور کلی کرم‌های ضد آفتاب آقایان کاملاً برای آن‌ها بهینه شده است و این موارد باعث می‌شود آقایان تمایل بیشتری نسبت به استفاده از آن‌ها داشته باشند، اما باز هم استقبال از این محصولات آن طور که باید باشد، نبوده است. در ادامه به دلایل مهمی اشاره می‌کنیم که نشان می‌دهند آقایان باید حتماً از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنند.

  • آقایان بیشتر از خانم‌ها در معرض نور آفتاب هستند.

حتی با وجود تغییرات بسیار جوامع در دهه‌های اخیر، باز هم به طور میانگین مردان بسیار بیشتر در مقابل نور خورشید قرار می‌گیرند. بیشتر شغل‌هایی که در فضاهای باز و بدون سقف انجام می‌شوند، مختص آقایان است و حتی اگر این مسئله را در نظر نگیریم باز هم تحقیقات نشان داده‌اند پوست آقایان ساعات بیشتری آفتاب می‌خورد. این مسئله باعث می‌شود کرم‌های ضد آفتاب برای آن‌ها ضروری باشد.دلایل استفاده از ضد آفتاب برای آقایان

  • قسمت‌های بیشتری از بدن آقایان در معرض نور آفتاب است.

به خصوص در کشورهای اسلامی این مسئله چشم‌گیرتر است. خانم‌ها جز صورت و بخش کوچکی از دستان، سایر بخش‌های بدن خود را می‌پوشانند که باعث می‌شود نور خورشید به آن‌ها آسیب نزند. این در حالی است که مثلاً در فصل تابستان که خورشید هم تابش شدیدتری دارد، دستان از بازو به پایین، صورت، گردن، گاهی مقداری از سینه و کمی از پشت قسمت‌هایی از بدن آقایان است که توسط نور خورشید مورد تابش قرار می‌گیرند. در نتیجه با افزایش سطح موثر برخورد اشعه‌های مضر خورشید، خطرات ناشی از آن هم بیشتر می‌شود. پس آقایان باید در این نواحی تا حد امکان از لایه‌ی نازکی از کرم ضدآفتاب، آن هم با SPF بالا استفاده کنند. در واقع توصیه می‌شود SPF مصرفی آقایان بیشتر از خانم‌ها باشد. هر چند که به طور کلی ساختار شیمیایی کرم‌های ضد آفتاب مردانه متفاوت با زنانه است و برای شرایط خاص آقایان بهینه شده است.

  • بیماری‌های پوستی در کمین آقایان هم هست.

از قدیم در گوش پسران ایرانی خوانده‌اند که مردان پوست کلفت‌تر هستند و نباید از وسایل بهداشتی پوست استفاده کنند. البته بیشتر بودن ضخامت پوست آقایان نسبت به خانم‌ها کاملاً درست است ولی این باعث نمی‌شود که آقایان به بیماری‌های پوستی مبتلا نشوند. نتیجه‌ی این باور غلط در جامعه آن است که آقایان زیادی دچار مشکلات پوستی به خصوص در نواحی دست‌ها و صورت هستند که بخش عمده‌ی آن با استفاده کردن از کرم‌های ضد افتاب مخصوص آقایان کاملاً قابل پیشگیری است.

آفتاب سوختگی با تیره شدن، قرمزی و کدر شدن پوست همراه است که با کرم ضد آفتاب کنترل می‌شود. اما فقط آفتاب سوختگی نیست که با کمک کرم ضدآفتاب می‌توان از آن جلوگیری کرد. خارش‌های پوستی، خشکی پوست، لک‌های پوستی، چین و چروک، کدر شدن پوست و بسیاری موارد دیگر هستند هم که کرم ضدآفتاب مناسب به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از بروز آن‌ها تا حد خوبی جلوگیری می‌کند.

  • آمار سرطان پوست ناشی از تابش خورشید در آقایان بیشتر خانم‌ها است.

 سرطان پوست: شایع‌ترین سرطان در آقایان!

بله! این آماری است که در ایران، در همایش تازه‌های تشخیص و درمان سرطان‌های غیرملانومی پوست اعلام شده است و کاملاً جدید و بر اساس مطالعه بر روی زنان و مردان ایرانی است. تومورهای غیرملانومی پوست که عاملان سرطان پوست و بسیار خطرناک هستند، درآقایان شایع تراز خانم‌ها می‌باشند. در حقیقت سرطان پوست در ایران در مردان، به عنوان اولین سرطان شایع شناخته شده است و نور آفتاب از فاکتورهای اصلی بروز آن است.

این موارد، تنها گوشه‌ای از دلایلی است که برای استفاده‌ی آقایان از کرم‌های ضدآفتاب مخصوص وجود دارد. هزینه‌ی نه چندان زیادی که برای یک کرم ضدآفتاب انجام شود، در واقع پیشگیری از هزینه‌ای است که برای درمان بیماری‌ها و مشکلات پوستی در سنین بالاتر باید پرداخت. پس آقایان! کرم‌های ضدآفتابی که مخصوص شما ساخته شده است را حتماً استفاده کنید.

نظرات کاربران