همه چیز درباره‌ی کرم‌های روز و شب

مدت زمان مطالعه : 6 تا 8 دقیقه
همه چیز درباره‌ی کرم‌های روز و شب
۳ فروردین ۱۳۹۸
سلامت و زیبایی،

پوست ما به صورت مداوم با محیط اطرافمان در تماس است و بیش از هر عضو دیگری از بدن، نیاز به مراقبت و حفاظت دارد. داشتن پوستی شاداب و سرحال برای همه‌ی ما مهم است و می‌خواهیم تا حد امکان از پیرشدن و آسیب دیدن پوست خود جلوگیری کنیم. با افزایش سن، ساخت‌وساز کلاژن در پوست به تدریج کم می‌شود و در نتیجه چین ‌و چروک‌های پوستی به صورت پیری فیزیولوژیک آغاز می‌شود.

در این میان، آلودگی هوا، تغذیه‌ی غلط و نور خورشید می‌توانند باعث پیری زودرس پوست، ایجاد چروک‌های پوستی و ظاهر شدن لک‌ها شوند. به خصوص در دنیای امروز که الودگی هوا در بیشتر مناطق شدید است و مواد غذایی دیگر ارگانیک و سالم نیستند، پوست نیاز ویژه به مراقبت دارد.

همه چیز درباره‌ی کرم‌های روز و شب

یکی از بهترین روش‌های مراقبت مداوم از پوست، استفاده کردن از کرم‌های روز و کرم‌های شب است. این کرم‌ها محصولاتی لوکس و اضافی نیستند. در واقع روشی هوشمندانه و تاثیرگذار برای جلوگیری از پیری پوست هستند. توصیه می‌شود از جوانی استفاده از این کرم‌ها را آغاز کنید و سعی کنید همیشه این کار را ادامه دهید تا نیازی به مراقبت‌های پوستی دشوارتر پیدا نکنید.

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ داده خواهد شد:

 • کرم روز چیست؟
 • کرم شب چیست؟
 • کرم روز و شب چه تفاوت‌هایی دارند؟
 • چرا باید از کرم روز و شب استفاده کنیم؟همه چیز درباره‌ی کرم‌های روز و شب

کرم روز: محافظت کننده

این کرم دارای خاصیت مرطوب کنندگی است اما این همه‌ی ماجرا نیست. زمانی که مشغول فعالیت‌های روزانه هستید، پوست شما در برابر شرایط محیطی گوناگونی قرار می‌گیرد، دماهای مختلف را تجربه می‌کند، زیر نور خورشید قرار می‌گیرد، در محیط های خشک و سرد واقع می‌شود و آلودگی هوا و ذرات گرد و غبار آن را تهدید می‌کنند. کرم روز برای مقابله با تمام این موارد مناسب است. این کرم حاوی ضدآفتاب می‌باشد. SPF آن معمولاً در حد برطرف کردن نیاز ضروری است.

با این حال اگر پوست حساسی دارید، بهتر است روی آن مجدد ضدآفتاب بزنید. این کرم آنتی اکسیدان‌های لازم پوست را تامین می‌کند تا جلو چروک افتادن و کدر شدن آن را بگیرد. در فرمول این کرم‌ها، اصولاً مقادیر بسیار کمی از چربی وجود دارد تا پوست را سنگین نکند و پوست بتواند به راحتی تنفس کند. به همین دلیل ویتامین‌های محلول در چربی، در آن اندک است. در عوض ویتامین  C در آن وجود دارد که می‌تواند به بازسازی سلول‌های پوستی و جوان شدن پوست کمک کند.

کرم روز به سرعت جذب پوست می‌شود و شما آن را روی پوستتان حس نمی‌کنید و کاملاً سبک است. این کرم را می‌توانید حدوداً ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از آرایش روی پوست بزنید. استفاده از این کرم از بعد از ۲۵ سالگی ضرورت دارد.

کرم شب: تقویت کننده

ساختار کرم شب با کرم روز تفاوت‌های زیادی دارد. در شب شما مشغول استراحت هستید و پوستتان در شرایط راحت‌تری قرار دارد. پس وقت آن است که به جای محافظت، پوست را با مواد مغذی تقویت کنیم. در این زمان پوست مشغول بازسازی و ترمیم خود می‌شود و زمانی است می‌توانیم برای لیفتینگ آن وارد عمل شویم.

کرم شب دارای اسید هیالورونیک، آلفا هیدروکسی‌اسید و ویتامین C  است که باعث افزایش کلاژن پوست می‌شوند و از عوامل جوان کننده‌ی پوست هستند. بیشترین میزان جذب داروهای فعال از طریق پوست در شب اتفاق می‌‌افتد. به همین دلیل است که مصرف کرم‌‌های شب می ‌تواند آسیب ناشی از عوامل مضر محیطی شامل آلودگی هوا، اشعه‌‌های فرابنفش خورشید، مواد آرایشی و رادیکال‌‌های آزاد را که در طول روز به وجود آمده است، بهبود دهد و پوست شما را به جوانی قبل نگه دارد.

با توجه به این که در شب زیر نور آفتاب نیستیم، این کرم‌ها ضدآفتاب ندارند و جلوی اشعه‌ی یو وی را نمی‌گیرند. به علاوه این کرم‌ها باید به تدریج جذب پوست شوند که تا صبح همچنان پوست مشغول عملیات بازسازی بماند. بنابراین بر خلاف کرم‌های روز، جذب سریع ندارند. استفاده از این کرم‌ها باید از سن ۳۰ سالگی آغاز شوند.

تفاوت‌های کرم روز و شب

اجازه دهید به مقایسه‌ی دقیق‌تر کرم‌های روز و شب بپردازیم.

 • کرم روز و شب هردو آب رسان هستند.
 • کرم روز دارای ضدآفتاب است؛ اما کرم شب فاقد آن است.
 • کرم روز غلظت کمی دارد و سبک است؛ اما کرم شب سنگین است تا بتواند همه‌ی مواد مغذی را به پوست برساند.
 • کرم شب چرب‌تر از کرم روز است.
 • کرم شب غنی از ویتامین‌ها، مواد کلاژن ساز و سایر ترکیبات موثر است در حالی که کرم روز مقدار کمتری از این مواد دارد.
 • کرم روز از پوست مراقبت می‌کند اما کرم شب در عین مراقبت آن را تغذیه و بازسازی و ترمیم هم می‌کند.همه چیز درباره‌ی کرم‌های روز و شب

دلایل و تاثیرات استفاده از کرم‌های روز و شب

اجازه دهید به یکی از مطالعات انجام شده در سال‌های اخیر رجوع کنیم. محققان برای مشاهده‌ی تاثیر کرم‌های شب و روز، از تعدادی دو قلو استفاده کردند که در شرایط نسبتاً یکسان از نظر محیط زندگی، فعالیت‌های روزانه و محیط کاری بودند. به یکی از قل‌ها، کرم روز و کرم شب به علاوه‌ی یک کرم ضدآفتاب ضعیف برای استفاده داده شد و به دیگری یک مرطوب کننده‌ی عادی و یک کرم ضدآفتاب قوی دادند.

تغذیه، میزان خواب و بسیاری عوامل دیگر در تمام این افراد یکسان انتخاب شد تا تاثیری روی نتیجه نگذارد. هر دو گروه به صورت کاملاً دقیق و مداوم از کرم‌های خود استفاده می‌کردند. این کار برای مدت زمان طولانی ادامه یافت. در پایان آزمایش با مقایسه‌ی پوست قل‌ها با یکدیگر مشخص شد گروهی که از کرم‌های شب و روز استفاده کرده بودند، دارای پوستی به مراتب شفاف‌تر، شاداب‌تر و جوان‌تر هستند. این مطالعه تاثیر چشم‌گیر استفاده کردن از کرم‌های شب و روز بر سلامت پوست را به خوبی آشکار کرد.

جمع بندی

هر کسی برای مراقبت از پوست خود نیاز به کرم‌های روز و شب دارد. این کرم‌ها یکی از مراقبت‌های اولیه و مقدماتی از پوست هستند که اگر به طور مرتب استفاده شوند، تاثیر اساسی‌ای در حفظ شادابی و جوانی پوست خواهند داشت. کرم روز را بعد از بیدار شدن، پس از شستن و خشک کردن پوست، روی آن بزنید. روی این کرم حدود ۲۰ دقیقه بعد ضدآفتاب بزنید و بعد در صورت تمایل می‌توانید آرایش کنید. کرم شب را ۳۰ دقیقه قبل از خواب روی پوست قرار دهید که تا صبح کاملاً جذب شود. این کرم‌ها در مراقبت از پوست و حفظ سلامت و نشاط آن تاثیر بسیار مهمی دارند پس از آن‌ها غافل نشوید.

نظرات کاربران

mahsa ۳۱ فروردین ۱۳۹۹

مرسی از مطالب مفیدتون
جواب خخیلی از سوالامو گرفتم

  کاربر نادلیکو ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

  خواهش میکنم لطف دارید