هنگام استفاده از پرایمر باید به چه نکاتی دقت کنید؟

مدت زمان مطالعه : 3 تا 5 دقیقه
پرایمر ارایشی
۴ بهمن ۱۳۹۷
گریم و آرایش،

پرایمر آرایشی که به عنوان پایه‌ای برای آرایش شناخته می‌شود، شوینده و یا کرمی است که قبل از انجام هر آرایش بر روی پوست قرار می‌گیرد تا ماندگاری و کیفیت آرایش را افزایش دهد. بنابراین پرایمر مربوط به زیرسازی و قبل از انجام آرایش بر روی پوست صورت است.

اگر تا بحال از پرایمر‌ها استفاده نکرده‌اید، طبیعتا تاثیر آن بر روی پوستتان را نمی‌دانید. فرقی ندارد که آرایشی غلیظ می‌کنید و یا فقط از یک کرم مرطوب‌کننده یا … استفاده می‌کنید. با استفاده از زیرسازی توسط پرایمر‌ها می‌توانید پایه‌ای صاف و یکدست و درخشان داشته باشید. ممکن است فکر کنید که ارزشش را ندارد، ولی مصرف پرایمر زیر آرایش، ماندگاری آن را افزایش می‌دهد.

پرایمر ارایشی و ضرورت استفاده از آن

ترکیبات پرایمر در ژل، کرم و پودر نیز وجود دارد.

اگر جوش‌های چرکی و یا مشکلات پوستی دارید، قبل از مصرف با یک متخصص پوست مشورت کنید و آن را تست کنید تا مطمئن شوید به دایمتیکون حساسیت ندارید. پرایمر، چروک‌های سطحی و حفره‌های ریز پوست را می‌پوشاند. برای پوشاندن رنگ قرمز پوست و جوش‌ها، از پرایمر‌هایی با رنگ سبز استفاده کنید. برای پلک‌ها هم می‌توانید از پرایمر مخصوص آن استفاده کنید.

پرایمر ارایشی

پرایمر ارایشی

آیا پرایمر ارزشش را دارد؟

در دفعه‌ی اول شاید متوجه تفاوت آن با سایر لوسیون‌ها نشوید. پرایمر چندان چرب نیست و مانند مخمل نرم است. در واقع هدف اصلی آن صاف و یکدست کردن پوست، از بین بردن قرمزی قسمت‌هایی از پوست و مخفی‌کردن منافذ پوست است.

شاید به نظرتان پرایمر‌ها قیمت کمی بالایی داشته باشند، ولی اگر متوجه مزایای آن بشوید، شاید شما هم به استفاده از آن‌ها ترغیب شوید.

پرایمر‌های رنگی چه کاربردی دارند؟

اگر پوستتان روشن است، می‌توانید برای طبیعی‌تر شدن آن از پرایمر‌هایی با رنگ متمایل به صورتی استفاده کنید. در صورتی که پوستتان کمی زرد است، پرایمر‌های بنفش مناسب شما هستند. از پرایمر‌های سبز هم برای مخفی‌کردن قرمزی پوست استفاده می‌شود.

 

 

 

اندازه مصرف پرایمر چقدر است؟

اگر از پرایمر بیش از حد به صورت خود بزنید، باعث جمع‌شدگی مواد آرایش روی صورتتان می‌شود. مقدار اندکی پرایمر می‌تواند برای تمامی صورت شما کافی باشد. به اندازه یک لوبیا پرایمر بر روی صورت خود بگذارید و سپس می‌توانید آن را با انگشت به آرامی بر روی صورتتان پخش کنید. البته بعضی‌ها توصیه می‌کنند که بهتر است از برس‌های زیرسازی برای اینکار استفاده کنید تا پرایمر کمتری مصرف شود. البته نحوه مالیدن پرایمر روی صورت کاملا بر عهده خودتان است. در آن قسمت‌هایی از صورتتان که زیرسازی انجام می‌دهید از پرایمر استفاده کنید. البته بهتر است برای اینکه پوستتان یکنواخت‌تر به نظر برسد، بهتر است بر روی تمامی نقاط صورتتان آن را پخش کنید.

استفاده از پرایمر در اطراف چشم

استفاده از پرایمر در اطراف چشم باعث می‌شود آرایشتان در اثر جذب چربی تیره‌تر و سیاه نشود. همچنین چروک‌هایی که ممکن است در اطراف چشم ایجاد شوند را محو‌تر می‌کند و قرمزی اطراف چشم را از بین می‌برد. همچنین در صورت استفاده از این پرایمر‌ها، باعث می‌شوند آرایش چشمانتان ماندگاری بیشتری پیدا کنند.

پرایمر و کمک به تقویت مژه

پرایمر‌ها می‌توانند باعث شوند مژه‌ها حالت ضخیم‌تری به خود بگیرند. همچنین به دلیل ویتامین E یا گلیسیرین موجود در پرایمر‌های مژه، باعث تقویت آن‌ها می‌شوند. البته در مصرف پرایمر مژه زیاده‌روی نکنید تا مژه‌ها حالت طبیعی خود را از دست ندهند.

پرایمر برای آکنه‌ها

اگر بر روی جوش‌ها و آکنه‌های صورت خود از پرایمر‌های حاوی مواد ضد آکنه استفاده کنید، می‌توانند باعث بهبودی نسبی آن‌ها بشوند. البته به دلیل استفاده از سالیسیلیک اسید در ترکیب این پرایمر‌ها، ممکن است باعث تحریک پوست و یا حساسیت شوند.

پرایمر برای لب

برای جلوگیری از ترک‌خوردن لب‌ها می‌توانید از پرایمر بر روی آن‌ها استفاده کنید. اگر به پرایمر‌های مخصوص لب‌ها دسترسی ندارید، می‌توانید از همان پرایمر‌هایی که برای صورتتان استفاده می‌کنید بر روی لب‌ها بزنید.

استفاده از پرایمر بر روی گردن

برای اینکه پوست گردنتان نیز بهتر نشان‌داده بشود و با صورتتان هماهنگ‌تر شود نیز می‌توانید از پرایمر در این نواحی استفاده کنید.

سیلیکون بکار رفته در پرایمر‌ها باعث می‌شود تا چین و چروک‌های بر روی گردن پر شوند و کمتر نشان‌داده شوند. بنابراین پوست این قسمت جوان‌تر به نظر می‌رسد. برای اینکه پوست خود را کمی برنزه‌تر نشان دهید نیز می‌توانید از پرایمر‌های با رنگ کمی تیره‌تر در این قسمت استفاده کنید.

پودر‌های آرایشی بعد از پرایمر

ابتدا باید سطح پوست خود را با استفاده از یک لایه بسیار نازک پرایمر زیرسازی کنید و سپس از کمی مواد آرایشی  مایع یا مرطوب‌کننده رنگی استفاده کنید. در نهایت از پودر‌های نیمه‌شفاف و یا مات بر روی آرایش خود استفاده کنید. توجه کنید که حتما باید از پودر استفاده کنید. زیرا ممکن است آب موجود در مواد آرایش از سیلیکون موجود در پرایمر جدا شود و آرایش شما کاملا بهم بریزد.

پرایمر ارایشی

پرایمر ارایشی

خشکی و چربی پوست

بر خلاف تصور، اصلا ترکیبات چرب در پرایمر موجود نیست و از آن برای برطرف کردن چربی پوست استفاده می‌شود. البته اگر از لایه‌های زیاد آرایش بر روی صورت خود استفاده کنید، ممکن است بر روی صورتتان احساس سنگینی بکنید.

و در آخر

پرایمر‌هایی را که در آن‌ها از سیلیکون کمتری استفاده شده و بیشتر در ترکیباتشان آب بکار رفته بهتر هستند. سیلیکون به صافی بیشتر پوست کمک می‌کند، ولی از طرفی باعث از بین رفتن چربی پوست و خشک‌تر شدن آن می‌شود. البته باز هم توجه کنید از لایه نازکی پرایمر بر روی صورتتان استفاده کنید. پس از اینکه یک لایه نازک پرایمر روی صورتتان استفاده کردید، حدود ۳۰ ثانیه صبر کنید تا خشک شود و سپس شروع به زیرسازی آرایش بکنید.

نظرات کاربران