آموزش کانتورینگ صورت حرفه ای + تصاویر

مدت زمان مطالعه : 5 تا 8 دقیقه
کانتور کردن صورت
۱ بهمن ۱۳۹۷
گریم و آرایش،

کانتورینگ (contouring) یک فرآیند آرایشی است، که به واسطه افزایش و یا کاهش برخی از ویژگی های ظاهری صورت باعث طبیعی به نظر رسیدن آرایش و زیبایی چهره می شود. امروزه علاوه بر هنرمندان و بازیگران حرفه ای بسیاری از زنان در آرایش های روزانه خود از کانتورینگ استفاده می کنند، بنابراین می توان گفت کانتور کردن (contour) صورت یکی از مراحل اصلی در آرایش های غلیظ و آرایش های ملایم است.

کانتور کردن صورت و تکنیک های آن

اما صادقانه به شما می گوییم که کانتور کردن صورت، کار تقریباً سختی به نظر می رسد. چرا که برای شروع لازم است بدانید کدام ابزارها برای کانتورینگ صورت مناسب هستند و یا این که از کدام تن های رنگی و در کجای چهره می توان استفاده کرد. علاوه بر این بهتر است بدانید از کدام محصولات پودر یا کرم، برای کانتورینگ استفاده کنید. نگران نباشید اگر به خوبی با تکنیک های کانتور کردن صورت آشنا باشید، این کار برای شما راحت و آسان خواهد شد و در کمترین زمان می توانید، حرفه ای ترین و جذاب ترین آرایش صورت را داشته باشید. اگر شما هم از طرفداران کانتورینگ صورت هستید، با ما همراه باشید تا با تکنیک ها و ترفندهای آن آشنا شوید.

منظور از کانتور کردن صورت چیست؟

برای این که بتوانید به صورت حرفه ای کانتور کردن صورت را انجام دهید، لازم است به طور دقیق و صحیح با آن آشنا شوید. منظور از کانتور کردن صورت همان آرایش ترمیمی است؛ که با استفاده از سایه هایی که چند درجه از رنگ پوست تیره تر هستند، باعث فرم دادن به قسمت های مختلف چهره می شود؛ برای مثال باعث برجسته تر کردن گونه ها، کوچک کردن بینی و خوش فرم کردن پیشانی و چانه می گردد. پس می توان نتیجه گرفت هدف از کانتورینگ صورت برجسته کردن نقاط قوت و از بین بردن عیب های چهره به صورت طبیعی می باشد. اگر می خواهید به این هدف مهم برسید، لازم است به اصول و ترفندهای کانتور کردن صورت مسلط شوید. در ادامه مطلب به صورت گام به گام درباره این اصول صحبت خواهیم کرد:

کانتور کردن صورت

کانتور کردن صورت

انتخاب صحیح سایه و بافت

انتخاب صحیح سایه و بافت یکی از مراحل اصلی و کلیدی کانتور کردن صورت است. براساس گفته های سر جان (Sir John) رنگ محصولات کانتورینگ نباید بیش از دو درجه از رنگ پوست تیره تر باشند. به طور معمول اگر رنگ پوست شما تیره است، بهتر است از رنگ های گرم استفاده کنید و اگر رنگ پوستتان روشن و متوسط می باشد، رنگ های خاکستری مایل به قهوه ای و قهوه ای خاکستری انتخاب مناسبی هستند. براساس یک قانون کلی به هنگام کانتوریگ صورت باید رنگ هایی را که یک تا دو درجه تیره تراز رنگ پوست صورت است، انتخاب کنید و برای هایلایت کردن باید رنگ هایی را که یک تا دو درجه روشن تر از رنگ پوست هستند، انتخاب نمایید.

انتخاب صحیح کرم یا پودر

به طور معمول برای کانتورینگ صورت می توان از کرم های پودری یا مایع و فشرده استفاده کرد. اگر می خواهید آرایش غلیظ و پر رنگ داشته باشید، بهتر است از کرم های مایع و فشرده استفاده کنید و اگر می خواهید آرایش ساده و کم رنگ داشته باشید؛ بهتر است از کرم های پودری استفاده کنید.

انتخاب ابزار کانتور

برای کانتورینگ می توان از ابزارهایی مانند اسفنج آرایشی و یا برس استفاده کرد. البته انتخاب این ابزار به سلیقه و نوع ماده آرایشی (کرم پودر یا کرم مایع) بستگی دارد. در هنگام انتخاب کرم های مایع از اسفنج های آرایشی که مرطوب شده اند و در هنگام انتخاب کرم پودر از برس های آرایشی، برای داشتن بهترین پوشش استفاده کنید.

بهترین روش کانتور کردن صورت

امروزه کانتور کردن صورت به عنوان یکی از بهترین روش های آرایش شناخته شده است، چرا که با حفظ حالت طبیعی صورت باعث برجسته کردن زیبایی های صورت و جذابیت چهره می شود. کانتورینگ صورت مهارتی است؛ که برای آن نیاز به تمرین دارید، چرا که در ابتدا با دیدن تصاویر و خواندن تکنیک های آن تصور می کنید کار ساده ای است، اما زمانی که شروع به انجام آن می کنید، ممکن است کمی گیچ شوید. با این حال در هنگام کانتورینگ و رعایت همه تکنیک های آن باید به شکل و فرم صورت نیز توجه کرد. تا با توجه به نوع شکل صورت بهترین روش کانتور کردن صورت را انتخاب کنید.

کانتور کردن صورت

کانتور کردن صورت

  • بنابراین در هنگام کانتور کردن برای فرم دادن به صورت و زیبایی های آن، بهتر است رنگ برنزه کننده را بر روی گونه ها، بینی، خطوط فک، چانه و پیشانی قرار دهید. ابتدا با ابزار مناسب مانند اسفنح یا برس مقداری از رنگ برنزه کننده را بر روی گونه های خود قرار دهید، برای این کار بهتر است از میانه گوش به سمت گوشه دهان حرکت کنید و برنزه کننده را زیر قسمت فرورفته اسخوان گونه قرار دهید.
  • بعد از گونه ها نوبت به پیشانی می رسد، برای کانتور کردن این بخش از صورت کافی است، که خطوط تیره رنگ را در اطراف پیشانی طوری بکشید، که فرم گرد در وسط آن ایجاد شود. البته توجه داشته باشید که این کار فقط برای پیشانی های بلند توصیه می شود.
  • برای کانتور کردن بینی باید دو خط موازی در دو طرف استخوان بینی خود بکشید. برای فرم دادن به چانه ها هم باید رنگ برنزه کننده را زیر و اطراف آن بمالید.
  • بعد از این که قسمت های مشخص شده را برنزه کردید، کافی است که با ابزار مناسب مواد برنزه کننده را به روی صورت خود در جهت که قرار دارند، بکشید تا محو شوند، توجه داشته باشید که این مواد دیگر قسمت های صورت را پر نکنند. چرا که هدف شما فرم دادن به صورت و برجسته کردن زیبایی های آن است.
  • بعد از اتمام این مرحله باید به سراغ استفاده از هایلایت کننده یا روشن کننده ها بروید. در این مرحله باید مواد روشن کننده را در اطراف برنزه کننده مانند وسط بینی، وسط پیشانی، بالا و پایین گونه ها و وسط چانه قرار دهید و مانند مرحله قبل با ابزار مناسب شروع به محو کردن آنها کنید. توجه داشته باید محو کردن برنزه کننده و روشن کننده را طوری انجام دهید که مرز بین آنها مشخص نباشد.
  • برای این که آرایش و کانتورینگ شما طبیعی و حرفه ای به نظر برسد، باید مقداری رژ گونه بر روی گونه های خود بمالید و سپس با یک کرم پودر که دارای پوشش دهی کمی است و یا با پودر مات کننده تمام صورت خود را به آرامی با اسفنج یا برس پوشش دهید، تا آرایش شما به خوبی تنظیم شود. بعد از این مرحله می توانید به سراغ آرایش چشم ها، لب ها و ابروهای خود بروید و از آرایش خود لذت ببرید.

کانتور کردن صورت براساس فرم صورت

بعد از این که شکل و فرم صورت خود را براساس اندازه گیری طول و عرض آن مشخص کردید، لازم است با توجه به نوع صورت خود کانتورینگ آن را شروع کنید. در ادامه مطلب به طور مختصر درباره کانتور کردن فرم های مختلف صورت (گرد، بیضی، قلبی، مثلث، مربع، لوزی و مستطیل) توضیح خواهیم داد.

کانتور کردن صورت

کانتور کردن صورت

کانتورینگ صورت لوزی شکل: بهترین روش برای کانتور کرردن صورت لوزی این است، که مواد برنزه کننده را زیر گونه ها بمالید.

کانتور کردن صورت

کانتور کردن صورت

کانتور صورت بیضی شکل: مواد تیره کننده را در اطراف فک و شقیقه ها بمالید و مواد هایلایت کننده را روی چانه، شقیقه ها و بالای گونه ها قرار دهید و سپس روی گونه ها را رژ گونه بمالید.

کانتور کردن صورت

کانتور کردن صورت

کانتورینگ صورت گرد: برای کانتور کردن صورت گرد مواد تیره کننده را به کناره های فک، شقیقه ها و اطراف گردن بمالید. مواد روشن کننده را هم به مرکز بینی، چانه، پیشانی و گونه ها بمالید. سپس فقط روی گونه ها را رژ گونه بزنید تا کمی برجسته شوند.

کانتورینگ صورت مربعی شکل: برای کانتور کردن صورت مربعی شکل، باید مواد تیره کننده را به اطراف فک و شقیقه ها و مواد هایلایت کننده را به وسط بینی، گونه ها و چانه بمالید و سپس اطراف گونه ها را سرخ کنید.

کانتور کردن صورت

کانتور کردن صورت

کانتورینگ صورت قلبی و مثلثی شکل: برای کانتور کردن این دو فرم از صورت بهتر است رنگ برنزه کننده را به شقیقه ها و چانه بمالید و هایلایت کننده را پایین گونه ها و خطوط فک بکشید و روی گونه ها را هم با رژ گونه سرخ کنید.

کانتور کردن صورت

کانتور کردن صورت

کانتورینگ صورت مستطیلی: مواد تیره کننده را روی پیشانی نزدیک خط مو و زیر گونه ها و چانه قرار دهید و مواد روشن کننده را بالای گونه ها و شقیقه ها بمالید و سپس روی گونه ها را با رژ گونه سرخ کنید.

نظرات کاربران